Карантинні заходи

Роз’яснення щодо умов карантину
https://www.kmu.gov.ua/news/rozyasnennya-shchodo-novih-obmezhuvalnih-zahodiv-na-period-karantinu

Прийняті Постановою №211 нові норми обмежувальних заходів викликали у українців безліч запитань. Тому надаємо роз’яснення щодо найбільш поширених запитань.

Чому запровадили правило носити з собою документи, що посвідчують особу?
Наявність у людини документів дозволить перевірити, чи не мусить вона бути на самоізоляції, або в обсервації. А також це дасть можливість органам правопорядку застосовувати адміністративну відповідальність для порушників правил карантину.

Чи можна ходити по вулиці без маски?
В постанові №211 сказано, що в усіх громадських місцях ви маєте бути в масці чи респіраторі.

Громадське місце — частина будь-якої споруди, яка доступна або відкрита для населення, в тому числі за плату (під’їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи та інше).

Але! Перелік громадських місць може бути розширений органами місцевої влади. Наприклад, у м.Києві до громадських місць відносяться також зупинки громадського транспорту та 50-метрова зона навколо них; церкви та 50-метрова зона навколо них; заклади торгівлі закритого і відкритого типів, зокрема торгові ряди та ринки; кінотеатри та прилегла до них територія; тощо.

Тому ми наполегливо рекомендуємо перебувати на вулиці в масці, оскільки у будь-який момент можете опинитись на території, яка підпадає під визначення «громадське місце».

Навіщо запроваджується обов’язковий масковий режим?
Це потрібно заради безпеки всіх нас. Через швидкі темпи розповсюдження коронавірусної хвороби всі люди розглядаються як потенційно інфіковані. Ви можете не знати, що є переносником вірусу, проте можете наражати на небезпеку інших. Маска запобігає можливому інфікуванню оточуючих. Коли маска на обличчі, тоді виділення біологічного матеріалу, який може містити збудник, зменшується.

Яка відповідальність за порушення правил карантину? Чи можуть мене оштрафувати за похід в парк чи відсутність маски?
Можуть. За порушення правил карантину – штраф від 17 тис. грн. до 34 тис. грн. А якщо ви порушуєте санітарні правила та норми щодо запобігання інфекційним захворюванням, може бути й кримінальна відповідальність.

Чи закривають церкви на період карантину?
Уряд не закриває церкви, проте масові та релігійні заходи заборонені. Ми закликаємо всіх українців залишатися вдома на період карантину.

Хто контролюватиме дотримання заходів карантину? Чи буде поліція стояти на входах в парки?
Контроль за дотриманням правил карантину в публічних місцях буде здійснювати МВС та Нацгвардія.

Чи можна ходити по вулиці втрьох?
Вулицею можна пересуватися лише вдвох. Виняток – супроводження дітей незалежно від їх кількості.

В якому випадку людям старше 60 років можна тепер виходити на вулицю?
Люди старше 60 років поки що мають сидіти вдома. Вони належати до групи підвищеного ризику, відтак — потребують самоізоляції. Що це означає? По-перше, вони мають перебувати у визначеному ними місці самоізоляції. По-друге, утримуватися від контакту з іншими особами – крім тих, з якими вони спільно проживають.

А якщо вони не мають близьких людей молодшого віку, які можуть про них піклуватися?

Люди, що знаходяться на самоізоляції (крім хворих на COVID-19) та про яких немає кому подбати, дозволено відвідувати магазини та інші місця торгівлі, які розміщені на відстані не більше ніж 2 кілометри від місця самоізоляції. Ці люди мають дотримуватися масочного режиму.

Окрім того, Уряд доручив обласним державним адміністраціям вжити додаткових заходів до виявлення та обслуговування одиноких осіб та осіб, які одиноко проживають, серед громадян похилого віку, осіб з інвалідністю, осіб, які перебувають на самоізоляції, та організувати належний соціальний супровід.

Чи можна буде гуляти навколо будинку?
Це не заборонено, але діють інші обмеження: не можна пересуватися групами понад двоє осіб та ходити в парки/сквери, зони відпочинку тощо.

Чи дозволено виходити на вулицю з дітьми? Чи можна дітям молодше 14 років виходити самим на вулицю?
Діти до 14 років рекомендовано виходити на вулицю тільки у супроводі батьків чи опікунів. В постанові №211 вказано, що дітям не дозволено перебувати без супроводу тільки в громадських місцях. Але! Як сказано вище, навіть під’їзд та територія навколо вашого будинку можуть підпадати під визначення громадського місця. Тому рекомендуємо дітям не покидати домівку без супроводу дорослих.

Чи можна ходити в парк чи сквер?
Ні, відтепер – не можна. Відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових та прибережних зон забороняється. Це дозволяється лише у випадку, якщо вам потрібно вигуляти домашню тварину, або через службову необхідність.

Як тепер вигулювати домашніх тварин?

Як і раніше ви можете вигулювати домашніх тварин, проте не більше ніж вдвох. Вигул домашніх тварин в парках та скверах дозволяється лише однією людиною.

Коли діти знову підуть у школу?
Заходи карантину наразі діють до 11 травня, а тому всі освітні заклади переведені в онлайн. За ініціатива Президента починає працювати проєкт «Всеукраїнська школа онлайн». Старт трансляції – 6 квітня.

Чи правда, що магазини, банки та аптеки мають забезпечувати відвідувачів масками або респіраторами?
Ні, це неправда. Установи та магазини, робота яких дозволена у період карантину, мають лише контролювати, щоб відвідувачі перебували у будівлях та на території закладів виключно в масках та респіраторах. Обов’язок забезпечення себе масками покладається на відвідувачів.

Чи працюють автобусні перевезення між містами в рамках однією області?
Ні, автобусні перевезення між містами в рамках однією області не працюють. До 11 травня заборонені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні; пасажирські перевезення авіаційним транспортом https://www.kmu.gov.ua/news/shcho-dozvoleno-shcho-zaboroneno-do-24-kvitnya-postanova-uryadu-239.

Чи можу я поїхати до своїх родичів в іншу область на власному авто?
Так. Дотримуйтесь рекомендацій та будьте здорові!

Які ще обмеження діють на час карантину?
Громадський транспорт

З 18 березня по 11 травня заборонено перевезення понад 10 пасажирів одночасно в громадському транспорті. Не працює метро в Києві, Харкові та Дніпрі. Заборонені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним та залізничним транспортом.

Продуктові магазини, аптеки, АЗС, банки

Торгівля продуктами, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами дозволена. Також можна здійснювати банківську та страхову діяльність

Кафе, ресторани, спортклуби

З 17 березня заклади громадського харчування, торговельно-розважальні центри, фітнес-центри, заклади культури тимчасово припиняють свою роботу. Дозволена адресне доставлення

Масові заходи

З 17 березня заборонено проведення усіх масових заходів, за участі понад 10 осіб. Дозволено лише заходи, необхідні для забезпечення роботи органів державної влади та місцевого самоврядування

Громадські місця

З 6 квітня заборонено перебування без вдягнутої маски чи респіратора та документів, що посвідчують особу. А також переміщення групою більше 2 осіб, дітям до 14 років — лише у супроводі дорослих. Відвідування парків, скверів, зон відпочинку, дитячих та спортивних майданчиків — заборонено. Дозволено вигул домашніх тварин однією особою

Продуктові ринки

Працюють за умови забезпечення 20 кв.м торгівельної площі для одного покупця та 1,5 метри дистанції в черзі і засобів індивідуального захисту для персоналу. Для ринків вихідного дня відстань між місцями торгівлі — не менше 3 метрів

Медичні заклади

Медзаклади тимчасово припинять планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних та термінових. МОЗ доручено максимально підготувати та перепрофілювати медичні заклади для прийому та лікування інфікованих хворих у тяжких станах. Заборона на відвідування установ і закладів, що надають паліативну допомогу, соціального захисту, установ і закладів, що надають соціальні послуги

Навчальні заклади

З 12 березня припинено навчання в закладах дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, фахової передвищої, вищої та післядипломної освіти.

Роз’яснення щодо обмежень на період карантину для людей від 60 років
Чи можна людям 60 років та більше виходити на вулицю?

Люди від 60 років зараз мають перебувати вдома. Також вони мають утримуватися від контактів з іншими особами, окрім тих, з якими вони спільно проживають.

Люди поважного віку є в групі підвищеного ризику, відтак — потребують самоізоляції у визначеному ними місці. Згідно зі статистикою ВООЗ, 95% жертв коронавірусу в Європі були віком понад 60 років.

Якщо я самотня людина похилого віку, в якої немає можливості купити продукти та ліки. Що мені робити?

Людям, що перебувають на самоізоляції (крім хворих на COVID-19) та про яких немає кому подбати, дозволено відвідувати магазини, аптеки та інші місця торгівлі, які розміщені на відстані не більше ніж 2 кілометри від місця самоізоляції. Вони так само мають дотримуватися масочного режиму та мати при собі посвідчення особи.

Крім того, у вас є можливість звернутися до Управління (відділу) соціального захисту населення за місцем проживання. Уряд доручив обласним державним адміністраціям вжити додаткових заходів до виявлення та обслуговування одиноких осіб, які перебувають на самоізоляції, та організувати належний соціальний супровід. Це, зокрема, стосується придбання та доставки продуктів харчування та ліків соціальними працівниками.

Хто і як буде контролювати вихід людей похилого віку на вулицю?

Частоту виходу на вулицю контролює сама людина за умови дотримання рекомендацій, але робити це якомога рідше та планувати закупівлі на якнайдовший часовий період. А наявність документів дозволить перевірити, чи не мусить вона бути на самоізоляції чи обсервації, а також чи не порушила вона дозволену відстань у 2 км від визначеного місця самоізоляції. Контроль за дотриманням цих правил здійснюють структурні підрозділи МВС.

Я пенсіонер. Як я зможу оплатити комунальні послуги?

Оплатити житлово-комунальні послуги можна дистанційно — через існуючі онлайн сервіси.

Крім того, найближчими днями Урядом буде прийнято рішення щодо можливості оплати житлово-комунальних послуг через уповноважені банки та Укрпошту. Громадяни, які отримують пенсії та грошові допомоги через банківські установи, зможуть дистанційно сплачувати за спожиті житлово-комунальні послуги. Для цього вони мають зареєструється у системі дистанційного обслуговування або зателефонувати на «гарячу» лінію банку і надати інформацію про перелік ЖКП, які бажають оплатити дистанційно, та необхідні дані для оплати послуг з їх рахунків.

Одержувачі пенсій та грошових допомог також зможуть оплачувати житлово-комунальних послуги безпосередньо у листоноші під час отримання пенсії та грошової допомоги, або замовивши відповідну послугу, зокрема, телефоном.

Якщо мені більше 60 років, і в мене з’явились симптоми коронавірусоної хвороби. Що мені робити?

Якщо у вас є сімейний лікар — телефонуйте йому (номер телефону можна знайти в декларації, на сайті лікарні, або зателефонувати в реєстратуру своєї лікарні і запитати там).

Не йдіть до нього фізично і не сидіть в черзі на прийом. Якщо у вас висока температура, ускладнене дихання, кашель, інші симптоми, а до сімейного лікаря додзвонитися не виходить, або у вас не підписана декларація — викликайте швидку (103), або телефонуйте на «гарячу» лінію 1545 і залиште контактну інформацію про себе.

Там же вам дадуть пораду, якому лікарю з найближчої лікарні можна телефонувати.

Якщо мені більше 60 років, але я працюючий пенсіонер. Чи можу я ходити на роботу?

Залишатися вдома мають усі особи, які досягли 60-річного віку. Виключення можуть бути в тому разі, якщо ви працюєте на підприємствах критичної інфраструктури та здійснюєте заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19 і не можете працювати віддалено. Тоді ви маєте неухильно дотримуватися рекомендацій по масочному режиму, соціальній дистанції в 1,5 метра, наявності посвідчення особи та посвідки з місця роботи. У всіх інших випадках ваш роботодавець має перевести вас у режим віддаленої роботи у визначеному вами місці самоізоляції або надати відпустку на період дії карантину.

Що таке об’єкти критичної інфраструктури?

До об’єктів критичної інфраструктури можуть бути віднесені підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, які:

1) провадять діяльність та надають послуги в галузях енергетики, хімічної промисловості, транспорту, інформаційно-комунікаційних технологій, електронних комунікацій, у банківському та фінансовому секторах;

2) надають послуги у сферах життєзабезпечення населення, зокрема, у сферах централізованого водопостачання, водовідведення, постачання електричної енергії і газу, виробництва продуктів харчування, сільського господарства, охорони здоров’я;

3) є комунальними, аварійними та рятувальними службами, службами екстреної допомоги населенню;

4) включені до переліку підприємств, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави;

5) є об’єктами потенційно небезпечних технологій і виробництв.

Тобто це всі ті структури державної, комунальної чи приватної форми власності, бездіяльність яких призведе до суттєвих втрат для життєдіяльності країни.

Як я захищений від звільнення, якщо мені більше 60 років?

(УТОЧНЕННЯ) Відповідно до законодавства, звільнення у період дії карантину заборонено. Працівник може претендувати на відпустки — оплачувану або без збереження заробітної плати, або на дистанційну роботу. Якщо вас відправили у неоплачувану відпустку (простій), то держава планує оплачувати вам частину окладу на період карантину.

Якщо мені більше 60 років, чи можу я їздити на власному авто на дачу чи до іншого місця самоізоляції?

Рекомендовано вибрати одне місце ізоляції і не змінювати його. Однак, якщо ви вирішите разово поїхати на дачу приватним авто, бо вибрали саме її місцем ізоляції — ви можете це зробити.

Дотримуйтесь рекомендацій і будьте здорові!

6.Часті запитання (FAQ)
Чому в Україні діє митний режим на експорт та реекспорт деяких товарів?
Для захисту життя та здоров’я людини в Україні може запроваджуватись ліцензування експорту товарів. Про це йдеться в ст. 16 Закону “Про зовнішньоекономічну діяльність”.
Таким чином, Уряд заборонив експорт і реекспорт товарів протиепідемічного призначення, спирту та гречки.

Як працює електронний кабінет забудовника в період карантину?

Цифрові державні послуги надаються без змін.

Чи змінились правила рибальства у зв’язку карантином?

На внутрішніх водних об’єктах України діють обмеження щодо вилову риби через встановлену весняно-літню нерестову заборону. З її термінами можна ознайомитися на сайті Держрибагентства: www.darg.gov.ua/Перебування в прибережних зонах заборонено Постановою Уряду #211 “Про запобігання поширенню…COVID-19…”

Чи заборонено перебування покупців без захисної маски у продуктових магазинах? Адміністрація магазинів зобов’язана надавати відвідувачам маски?

Про це йдеться у Постанові Уряду № 255 від 2 квітня 2020-го року. Дозволено працювати лише “за умови забезпечення персоналу та відвідувачів засобами індивідуального захисту (респіраторами або захисними масками), зокрема виготовленими самостійно.У приміщенні може знаходитися лише 1 людина на 10 кв.метрів. Гігієна праці — основна вимога до бізнесу сьогодні.

Контроль та відповідальність
За порушення умов карантину передбачаються відповідні покарання.

Штраф від 1 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17-54 тис грн) або арешт на 6 місяців
Обмеження або позбавлення волі на 3 роки, якщо такі дії призвели або могли призвести до поширення хвороби.
Позбавлення волі на термін від 5 до 8 років, якщо порушення правил обсервації спричинило смерть або інші серйозні наслідки для третіх осіб
Не наражайте на небезпеку себе та близьких. Залишайтеся вдома. Збережімо Україну!

Нові правила обов’язкової обсервації
У квітні Уряд пом’якшив карантинні обмеження, та дозволив громадянам замінити обов’язкову обсервацію на самоізоляцію.

Чим відрізнятиметься обсервація від самоізоляції?

При обсервації людина перебуватиме у лікарні чи іншій установі, яка визначена місцевою владою як обсерватор. При самоізоляції людина сама визначає, де планує перебувати протягом 14 днів. *Самоізоляції підлягають особи, які досягли 60 років.

Що для цього необхідно зробити?

При перетині кордону чи КПВВ людина погоджується на самоізоляцію.
Необхідно скачати та зареєструватися в мобільному електронному сервісі “Дій вдома”.
Слідувати інструкціям з мобільного додатку та дотримуватися правил самоізоляції.
Якщо ви не хочете або не маєте можливості встановити мобільний додаток «Дій вдома» — вас доставлять до місця обов’язкової обсервації.

Хто може використовувати самоізоляцію в “Дії”?

Люди, які в’їжджають з-за кордону до України.
Люди, які в’їжджають з тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, Криму і м. Севастополя через КПВВ.

Хто потрапить до обсервації?

Ті люди, які двічі порушили умови самоізоляції — обов’язково підлягають обсервації, у визначених місцевою владою місцях.

План виходу з карантину

Коли буде послаблення карантину?

За рішенням Уряду, перший етап послаблення карантину відбудеться з 11 травня. При цьому, карантинні заходи продовжено до 22 травня.

ЕТАП 1

Умови

Контроль над розповсюдженням
Доступність медичних ресурсів
Кількість нових випадків залишається у межах +/- 10%

Зняття обмежень:

Парки
Сквери
Зони відпочинку
Лісопаркові та прибережні зони
Салони краси
Перукарні
Літні майданчики просто неба в закладах громадського харчування тераси
Торгівлю непродовольчими товарами в магазинах (зокрема тих, що розташовані в ТРЦ)
Діяльність закладів громадського харчування на виніс (за умови, що об’єкт є оператором ринку харчових продуктів)
Магазинів дитячого одягу та взуття
Діяльність адвокатів, нотаріусів, аудиторів та психологів альних контор
Музеї, музеї просто неба та історико-культурні заповідники
Стоматології
Заклади побутового обслуговування техніки
Тренування спортсменів (національних збірних команд)
Ринки* (за умови дотримання вимог)
Діяльність підприємств, які працюють у галузі ЗМІ
Здійснення кіно- та відеозйомок, репетицій в театрах, цирках т.і.
Попри суттєве пом’якшення карантину, необхідно дотримуватися правил безпеки для контролю над епідеміологічною ситуацією:

Обов’язково проводити термометрію співробітників та відвідувачів;
Дотримуватися соціальної дистанції;
Масковий режим. Клієнтів без маски не може заходити у приміщення, або це відповідальність надавача послуг (він повинен забезпечити клієнта маскою).
Місцева влада контролюватиме дотримання умов карантину, та в разі порушень — зможе обмежити роботу об’єктів з переліку.

Призупинено роботу закладів та об’єктів із підвищеним ступенем ризику:

Заклади освіти;
Дитячі майданчики;
Спортивні майданчики;
Прибережні зони відпочинку.
Що таке “адаптивний карантин”?

В Україні є області з вищим рівнем захворюваності на коронавірус, ніж в інших регіонах. Тому не можна послаблювати карантин скрізь однаково.
Адаптивний карантин — це заходи, що вводяться в областях з високою кількістю хворих на COVID-19, та можуть відрізнятися від заходів у решті областей (можуть бути більш жорсткими). Рішення приймається комісіями з надзвичайних ситуацій в кожному окремому регіоні.

З 11 травня Україна переходить на систему адаптивного карантину. У областях з високим рівнем захворюваності карантинні заходи можуть стати більш жорсткими. Рішення буде ухвалено ближче до 11 травня.

Наразі найбільшу кількість заражених зареєстровано у:

Чернівецькій,
Тернопільській,
Івано-Франківській областях.
Тимчасові обмежувальні карантинні заходи в окремих районах можуть вводитися протягом року.

Чи може Національна поліція в період карантину забороняти в’їзд автомобілям, що прямують з інших областей?

Так. У зв’язку з епідемією, обласні ради та Київська міська держадміністрація можуть встановлювати особливий режим в’їзду на територію карантину та виїзду з неї громадян і транспортних засобів.

Міністерство внутрішніх справ та Національна поліція, в межах компетенції, забезпечують виконання цієї постанови. Зокрема — обмеження переміщення між областями транспортних засобів.

У разі необхідності дозволено: проводити санітарний огляд речей, багажу, транспортних засобів та вантажів, температурний скринінг методом безконтактного вимірювання температури, при погіршенні епідемічної ситуації — обмежувати переміщення між областями, а також створювати на в’їздах і виїздах із території карантину контрольно-пропускні пункти.

Скільки осіб можна перевозити у легковому автомобілі на період дії карантину?

Кількість пасажирів у транспорті не повинна перевищувати кількість сидячих місць. Водії та пасажири під час поїздки повинні одягати захисні маски, а також дотримуватися санітарних та протиепідемічних заходів.

До 22 травня 2020 р. заборонено регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах у режимі маршрутного таксі, крім перевезення:

легковими автомобілями;
службовими та/або орендованими автомобільними транспортними засобами.